Kursy i warsztaty

Kursy i warsztaty - wszystkie

Publikacje

Pylon S.C. Ulica Włoska 2 m. 2, 00-777, Warszawa


Kursy i warsztaty

Kurs zakładania i pielęgnacji ogrodów

Nr kursuKZPO/4104/K/18/02/O
Typotwarte
Data15/09/2018
Czas trwania64 godzin dydaktycznych / 8 dni
Cena1 200,00 zł przy wpłacie jednorazowej
Cena w ratach1 250,00 zł w dwóch ratach
MiejsceWarszawa
WykładowcyBeata Rothimel, Izabela Myszka-Stąpór, Michał Skrobot,


 

Kurs zakładania i pielęgnacji ogrodów skierowany jest do osób, które poznając zasady urządzania i uprawy kreują najbliższe otoczenie człowieka – ogród. Uczestnicy kursu zdobywają wiedzę teoretyczną na temat zakładania i pielęgnowania ogrodu, planowania rabat, uprawę gleby, nasadzeń roślin oraz ich dalszej pielęgnacji. Teoria poparta jest ćwiczeniami praktycznymi co umożliwia słuchaczom rozwój umiejętności ogrodniczych już w czasie trwania kursu oraz daje narzędzie do dalszego rozwoju. Kurs daje wskazówki jak  ograniczyć prace pielęgnacyjne przy zachowaniu wartości estetycznych i dekoracyjnych ogrodu, jak ergonomicznie wykorzystać przestrzeń. Poznanie zasad uprawy i nawożenia gleby, roślin ozdobnych, zasad zwalczania chorób i szkodników oraz zasad kompozycji i pielęgnacji rabat to podstawa wiedzy ogrodniczej. Umiejętności zdobyte na kursie zapewnią słuchaczom solidne podstawy do dalszej samodzielnej już pracy.

 

Zaczynając przygodę z ogrodnictwem musimy poznać i zrozumieć zasady rządzące światem ogrodu. Porządkując przestrzeń najbliższą zaczynamy od jej wydzielenia z otaczającego świata i podziału zgodnie z potrzebami użytkownika. Nadajemy odpowiedni krajobrazowo charakter, do którego dopasowujemy styl ogrodu. Planujemy rozmieszczenie rabat z roślinami ozdobnymi i użytkowymi. Poznając zasady ich uprawy wiemy jakie dobrać gatunki i odmiany aby w tej przestrzeni sprawdziły się najlepiej. Zakładamy ogród i pielęgnujemy go tak, aby ograniczając nakłady pracy i finansów cieszył nas swoim pięknem długie lata. Rozumienie procesualności zjawisk i umiejętność wykorzystania ich do komponowania piękna zapewni każdemu sukces ogrodniczy. Zmieniający się w ciągu roku ogród stanowi przestrzeń, która pozostaje w równowadze pod warunkiem właściwej pielęgnacji gleby i rosnących w niej roślin. Poznanie zasad teorii i praktyki ogrodniczej jest postawą założenia i prowadzenia pięknego ogrodu.

Zajęcia podzielone na bloki tematyczne: wprowadzenie do teorii sztuki ogrodowej oraz ogrodnictwa; podstawy budowy, uprawy i pielęgnacji ogrodów; zagadnienia dotyczące roślin.

 

 

Rezultaty

 • znajomość zasad komponowania przestrzeni ogrodu,
 • znajomość podstaw ogrodnictwa ozdobnego i materiału roślinnego,
 • umiejętność zakładania  i pielęgnacji rabat ozdobnych,
 • znajomość zasad pielęgnacji roślin ozdobnych.

 

Cel kursu
Uczestnicy szkolenia zdobywają wiedzę teoretyczną na temat zasad zakładania i pielęgnowania ogrodu. Teoria poparta jest ćwiczeniami praktycznymi co umożliwia słuchaczom rozwój umiejętności ogrodniczych już w czasie trwania kursu oraz daje narzędzie do dalszego rozwoju. 

 

Zajęcia podzielone są na bloki tematyczne: 

 

Wprowadzenie do teorii sztuki ogrodowej oraz ogrodnictwa:

 • jak powstaje ogród, koncepcja ogrodu,
 • podstawy budowy, uprawy i pielęgnacji ogrodów,
 • zasady uprawy gleby i ochrony roślin,
 • przygotowanie do budowy i uprawy ogrodu.
 

Zagadnienia dotyczące roślin

 • rośliny w ogrodzie,
 • zabiegi uprawowe i pielęgnacyjne,
 • elementy systematyki roślin i roślinoznawstwa,
 • grupy roślin, kompozycje roślinne,
 • sadzenie roślin,
 • zakładanie rabat,
 • pielęgnacja roślin po posadzeniu,
 • pielęgnacja istniejącego ogrodu.

 

Certyfikaty
Uczestnicy kursu, po jego ukończeniu otrzymują dyplom oraz certyfikat ukończenia kursu.
 
Uwaga!
Zajęcia będą się odbywały w co drugi weekend w godzinach 10:00 - 16:00 
 
Prowadzący
Zespół pod kierunkiem dr inż. Beaty J. Gawryszewskiej – Absolwentki Oddziału Architektury Krajobrazu Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, pomysłodawczyni i kierowniczki Podyplomowych Studiów "Projektowanie Ogrodu z Domem Rodzinnym" przy Wydziale Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu SGGW, organizatorki corocznej ogólnopolskiej konferencji na temat teorii i projektowania ogrodów przydomowych "Ogród za Oknem”, autorki szeregu projektów i realizacji ogrodów rodzinnych oraz licznych publikacji z dziedziny sztuki ogrodowej. Dr Beata Gawryszewska z zespołem prowadzi zajęcia kursowe „Rewitalizacja terenów zurbanizowanych” na Międzywydziałowym Studium Gospodarki Przestrzennej w SGGW w Warszawie, jest autorką kilku lokalnych projektów i programów rewitalizacji.  
 

 

Gorąco polecam kurs. Był to kolejny kurs w którym brałam udział...jestem zadowolona i zdeterminowana do dalszej nauki
DominikaK - 2016-10-22 09:08:11
JESTEM PRZESZCZĘŚLIWA ,ŻE ZDECYDOWAŁAM SIĘ NA UDZIAŁ W KURSIE "ZAKŁADANIE I PIELĘGNACJA OGRODU".NAJBARDZIEJ OBAWIAŁAM SIĘ PRZEŁADOWANEJ GRUPY I SUCHEJ TEORII,A ZNALAZŁAM SIĘ W GRONIE PASJONATÓW,KTÓRZY Z ENTUZJAZMEM DZIELILI SIĘ WIEDZĄ,DOŚWIADCZENIEM,A WSZYSTKO W FANTASTYCZNEJ,FAMILIARNEJ ATMOSFERZE.CHĘTNIE WEZMĘ UDZIAŁ W KOLEJNYCH,PROPONOWANYCH PRZEZ FIRMĘ KURSACH.TAK TRZYMAĆ!POZDRAWIAM I Z CAŁEGO SERCA DZIEKUJĘ
RENATA - 2012-07-02 21:51:55

 

Kontakt w sprawie zapisów:
 

email: zgloszenia@pdis.pl

tel: +48228407661, +48602100389